عطر و ادکلن ارشاکو
در هوای آلوده از پوست خود مراقبت کنید | مجله اینترنتی ارشاکو

در هوای آلوده از پوست خود مراقبت کنید

مراقبت از پوست

 در هوای آلوده از پوست خود مراقبت کنید

 

 

مراقبت از پوست

 

در این مطلب از ارشاکو راه های محافظت از پوست در هوای آلوده را خواهید آموخت. با ارشاکو همراه باشید. . .

آب و هوای آلوده تأثیرات منفی فراوانی بر پوست می گذارد و باعث می شود که آسیب های زیادی به پوست برسد.

اخیرا دیده می شود که اغلب خانم ها وقتی که صورت شان را با کرم ها و یا مواد پاک کننده آرایش، پاک می کنند، یک لایه ی سیاه از روی پوست برداشته شده و به دستمال یا پنبه می چسبد. این صحنه نشان می دهد که دود و آلودگی فراوانی روی پوست می نشیند و به مرور زمان، زیبایی افراد را کاهش می دهد. تأثیر آب و هوا بر روی پوست را می توان در پوست افرادی مشاهده کرد که در مناطق کوهستانی و خوش آب و هوا زندگی می کنند. این اشخاص اغلب پوستی سلامت و صاف و شفاف دارند.

 

در این جا، گفت و گویی را با دکتر راثی، متخصص پوست و مو و زیبایی، درباره تأثیرات آلودگی هوا بر سلامتی پوست، به شما عزیزان تقدیم می کنیم. ایشان توصیه های خوبی برای مراقبت از پوست و حفظ طراوت و سلامت پوست در هوای آلوده دارند.

 

آقای دکتر چرا این روزها هوا این قدر آلوده است؟

در هوا ترکیبی از گازهای طبیعی وجود دارد که در حفظ و سلامت زندگی در این کره خاکی اهمیت دارد. در اثر آلودگی هوا، لایه ازن تخریب می شود و به دنبال آن سلامتی انسان و اکوسیستم کره خاکی به خطر می افتد. ماده آلوده کننده، ماده ای است معلق در هوا که برای انسان و محیط زیست خطرناک است. مواد آلاینده می تواند جامد، مایع یا گاز باشد و در ضمن می تواند طبیعی یا ساخته ی دست بشر باشد. آلودگی هوا را می شود به راحتی در شهرهای بزرگ به علت دود ماشین ها، کارخانه ها و کامیون ها مشاهده کرد.

 

این آلودگی هوا روی پوست هم اثر دارد؟

پوست یکی از اعضایی است که توسط آلودگی هوا تحت تاثیر قرار می گیرد. به غیر از نور آفتاب، تماس مزمن و طولانی مدت با هوای آلوده نیز یکی از علل عمده آسیب های پوستی است. زیرا سم های موجود در هوا باعث پیری زودرس پوست به ویژه در نواحی صورت، گردن و دست ها می شود. به همین دلیل، علایم و شواهد پیرشدن پوست مانند لکه های قهوه ای، چین و چروک، شل شدن و افتادگی پوست و عمیق تر شدن شیار حد فاصل بینی و لب در بانوان شهری بیش تر از بانوان روستایی است. عواملی چون دود و گرد و خاک موجود در هوا می تواند با انسداد منافذ پوست، هم زمینه را برای بروز آکنه یا جوش غرور جوانی آماده کرده و هم پوست را تیره و کدر کرده و نمای چربی به پوست می دهد. رادیکال های آزاد موجود در هوای آلوده، هم اکسیژن موجود در سلول های پوست را تخلیه کرده و هم تولید شدن کلاژن را در پوست کاهش می دهد و با این روش، موجب پیدایش چین و چروک، زبری و خشکی پوست می شود. ذرات کربن موجود در هوا نیز می تواند از پوست عبور کرده و فرآیند التهاب را فعال تر کند. ضمنا کلر موجود در آب خانگی نیز پوست را خشک تر کرده و منجر به بروز چین و چروک می شود.

 

چه راهکارهایی را برای پیشگیری از آسیب های پوستی در برابر آلاینده های محیط زیست به مردم پیشنهاد می کنید؟

با توجه به این که هیچ راهی برای اجتناب از آلاینده های آب و هوا و اثرات مضر آن ها بر پوست وجود ندارد و نیز دوری کامل از آلاینده های آب و هوا امکان پذیر نیست، ولی با استفاده از روش های ساده زیر می توان آسیب های ناشی از آلاینده ها را بر پوست کاهش داد:

 

مرطوب کننده ها: مرطوب کننده خوب پوست را آبرسانی کرده و سدی در حد فاصل پوست و رادیکال های آزاد و سایر آلاینده ها ایجاد می کند.

 

ضدآفتاب: از آن جایی که آلودگی هوا لایه ازن را خراب می کند و در نتیجه رادیکال های آزاد و اشعه ی ماوراء بنفش بیش تری با پوست تماس پیدا می کند و از طرف دیگر قرار گرفتن بیش تر در برابر اشعه ی ماوراء بنفش نیز چین و چروک و سرطان های پوستی را افزایش می دهد. بنابراین توصیه می شود هر روز حتی در روزهای ابری۷ ضدآفتاب مناسبی را بر پوست صورت، گردن و دست بزنید.

 

مواد مکمل: با توجه به اینکه ویتامین C و آنتی اکسیدان ها با رادیکال های آزاد موجود در بدن مقابله کرده و تولید شدن آلاینده ها را متوقف کرده و آسیب وارد بر پوست را دفع می کند، بنابراین در صورتی که ویتامین C موجود در رژیم غذایی کم تر از حد مجاز باشد، می توان از مکمل های ویتامین C یا مولتی ویتامین استفاده کرد.

 

پاک کننده ها و مواد لایه بردار ملایم: با توجه به این که تماس طولانی مدت آلاینده ها موجب آلرژی و حساسیت، اگزما و آسیب عروق خونی می شود، برای حفاظت از آلودگی پوست و برداشتن آلاینده ها از سطح خارجی پوست، باید هر روز دست و صورت را شسته و هفته ای دو مرتبه لیف ملایم کشید. برای اجتناب از آسیب رسانی کلر موجود در آب خانگی نیز می توان پوست را با آب معدنی شست و شو داد.

 

خوردن آب کافی: نوشیدن آب زیاد و کافی روزانه موجب می شود پوست آبرسانی شده و رشد سلول ها و گردش خون پوست بیش تر شود. از طرف دیگر با توجه به این که نوشیدن آب آلاینده دار می تواند به پوست آسیب برساند، بنابراین توصیه می شود از آب های سالم استفاده شود.

۹۷۰x90

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.