عطر و ادکلن ارشاکو
سیر تا پیاز اپی لیدی؛ تشخیص و شناخت، انتخاب، خرید، استفاده، نگهداری و .. | مجله اینترنتی ارشاکو

سیر تا پیاز اپی لیدی؛ تشخیص و شناخت، انتخاب، خرید، استفاده، نگهداری و ..

یکی از دغدغه‌های خیلی از خانم‌ها و البته آقایان!  از بین بردن موهای زائدشان است. برای این کار وسایل مختلفی وجود دارد؛ از انواع کرم‌های موبر گرفته تا ساده‌ترین راه اصلاح که استفاده از تیغ است و البته برای خیلی از افراد ایجاد حساسیت می‌کند.درسالهای اخیر، روش‌ها و وسایل پیشرفته تری به بازار آمده‌اند اما استفاده از اپی لیدی های خانگی و همینطور اپیلاسیون و لیزر، روش‌های قطعی تری برای از بین بردن موهاست. از بین بردن موهای زائد با روش‌های موقتی و دائمی انجام می‌شود . روش‌های موقتی از بین بردن موهای زائد انواع گوناگونی دارد و اپیلاسیون یکی از این روش‌هاست. با اپیلاسیون موها از ریشه بیرون کشیده می‌شوند. در روش‌‌های موقت، قسمت زایای ریشه مو از بین نمی‌رود، به همین علت فولیکول آن دوباره به رشد خود ادامه می‌دهد، در حالی که با روش‌های دائمی، قسمت زایای مو از بین می‌رود.

 اپی‌لیدی‌ها دستگاه‌های مکانیکی برقی هستند که گیره‌های سر آن، موها را داخل سر اپی‌لیدی می‌کشند و آن‌ها را از ریشه بیرون می‌آورند که نوعی اپیلاسیون محسوب می‌شود. طبیعتا این روش کمی دردناک هم است، ولی بعد از استفاده مداوم از آن، این درد کمتر هم می‌شود.

بنابراین در مورد اپی ­لیدی می ­توان گفت :

 • استفاده از این وسیله بسیار آسان است؛ آن را به برق می‌زنید و روی قسمتی که مو دارد می‌کشید تا موها را از ریشه‌ در‌آورد.
 • هنگام استفاده از این دستگاه ممکن است برخی موها زیر پوست برود.
 • استفاده از این دستگاه برای اصلاح موهای ضخیم دردناک است.
 • با استفاده از این دستگاه به‌مرور ضخامت موها کمتر و رشدش کندتر خواهد شد. رشد موها بین ۲ تا ۴ هفته کندتر می‌شود.
 • موهای جدید نسبت به موهای قبل نرم‌تر و نازک‌تر می‌رویند.
 • موها باید به حدی بلند باشند که دستگاه بتواند آن‌ها را بگیرد.
 • درد آن در مقایسه با اپیلاسیون (کندن مو با موم یا وکس) کمتر است.
 • دستگاه اپیلیدی را یک بار تهیه می‌کنید و می‌توانید تا مدت‌ها از آن استفاده کنید، اما اصلاح با موم یا وکس به‌تنهایی سخت است و اگر به مراکز اپیلاسیون هم بروید، باید هزینه‌ای بپردازید. علاوه بر ‌آن، همیشه در دسترس نیست.
 • توصیه می‌شود در نواحی‌ای که ممکن است حساس باشند (مثل زیربغل) استفاده نشود.
 • به‌سختی‌ می‌توان بخش‌هایی از بدن مثل پشت پاها یا ران را با دستگاه اپی‌لیدی اصلاح کرد.
 • بعد از استفاده از این دستگاه، پوست ملتهب و قرمز می‌شود و در برخی موارد جوش می‌زند.
 • به‌طورکلی در روش‌های اپیلاسیون به علت اینکه موها از ریشه بیرون کشیده می‌شود، احتمال آزردگی بافت اطراف فولیکول مو وجود دارد و همین امر باعث حساسیت، قرمزی و التهاب فولیکول مو (فولیکولیت) می‌شود.
 • طبیعتا این روش کمی دردناک هم است ولی بعد ازاستفاده مداوم از آن، این درد کمتر هم میشود.

تا به اینجا به‌طور اجمالی با دستگاه اپیلیدی آشنا شده اید. در ادامه اطلاعات بیشتری در مورد اپی لیدی کسب خواهید کرد…

دلیل تیرگی پوست یا موی زیرپوستی چیست؟

در پوست ما سلو‌ل‌های رنگدانه‌ای وجود دارد که باعث ایجاد رنگ پوست می‌شوند و هر التهاب در پوست می‌تواند باعث تحریک این سلول‌های رنگدانه‌ای برای ساخت رنگدانه و تجمع در محل التهاب شود که از آن به‌عنوان افزایش رنگ پس از التهاب (PIH) نام می‌بریم.

در کسانی که پوست‌‌های تیره (گندمی یا سبزه) دارند احتمال بروز این پدیده افزایش می‌یابد.

اپی‌لیدی خودبه‌خود نمی‌تواند باعث تیره‌تر شدن پوست شود، ولی اگر توصیه های گفته شده در بالا رعایت نشود، به‌خصوص در افراد با پوست گندمی و سبزه و در مناطق زیر بغل، کشاله ران و واژینال (تناسلی) که معمولا تیره‌تر از بقیه قسمت‌ها هستند، تحریک ایجاد شده به وسیله اپی‌لیدی با مکانیسم ذکرشده در درازمدت می‌تواند عامل تیره‌تر شدن این قسمت‌ها شود.

در مورد تاثیر اپی‌لیدی در ایجاد موهای زیر پوستی هم باید گفت جهت رویش مو در هر فرد مانند دیگر صفات ژنتیکی‌اش تاحدی با دیگران تفاوت دارد. در بعضی افراد، خواب موها به نحوی است که در ابتدای رویش که از سطح پوست خارج می‌شوند، داخل پوست به صورت افقی یا نزدیک به افقی رشد می‌کنند و کراتین مو باعث واکنش پوست به آن و ایجاد التهاب می‌شود.

توصیه‌ می‌شود چنین افرادی از روش‌هایی برای از بین بردن موهای زائد استفاده کنند که موها از ته کنده نشوند و مقدار کمی از سر مو از سطح پوست بیرون باشد.

بنابراین استفاده از اپی‌لیدی به دلیل اینکه موها را از ریشه خارج می‌کند، هنگام رشد مجدد در افراد مستعد می‌تواند باعث رویش مو به صورت زیرپوستی شود، ولی این امر شامل همه افراد استفاده‌کننده از اپی‌لیدی نمی‌شود.

 

بهتر است قبلاً از اینکه به فکر خرید اپیلیدی باشید به‌طورکلی آن را بشناسید. هر وسیله­ای به‌طورقطع مزایا و معایبی دارد و این معایب نسبی هستند؛ درواقع معایبی که ممکن است برای همه وجود نداشته باشد. پس با توجه به شرایطی که دارید بسنجید و مطمئن شوید که کدام برای شما منفعت بیشتری دارد؛ خرید اپی لیدی و یا استفاده از یک راه‌حل دیگر!

 مزایا

 • استفاده از این وسیله بسیار آسان است؛ آن را به برق می‌زنید و روی قسمتی که مو دارد می‌کشید تا موها را از ریشه‌ در‌آورد.
 • با استفاده از این دستگاه به‌مرور ضخامت موها کمتر و رشدش کندتر خواهد شد. رشد موها بین ۲ تا ۴ هفته کندتر می‌شود.
 • موهای جدید نسبت به موهای قبل نرم‌تر و نازک‌تر می‌رویند.
 • درد آن در مقایسه با اپیلاسیون (کندن مو با موم یا وکس) کمتر است.
 • دستگاه اپی‌لیدی را یک‌بار تهیه می‌کنید و می‌توانید تا مدت‌ها از آن استفاده کنید، اما اصلاح با موم یا وکس به‌تنهایی سخت است و اگر به مراکز اپیلاسیون هم بروید، باید هزینه‌ای بپردازید. علاوه بر ‌آن، همیشه در دسترس نیست.

معایب

 • استفاده از این دستگاه برای اصلاح موهای ضخیم دردناک است. توصیه می‌شود در نواحی‌ای که ممکن است حساس باشند (مثل زیر بغل) استفاده نشود. بعد از استفاده از این دستگاه، پوست ملتهب و قرمز می‌شود و در برخی موارد جوش می‌زند. به‌طورکلی در روش‌های اپیلاسیون به علت اینکه موها از ریشه بیرون کشیده می‌شود، احتمال آزردگی بافت اطراف فولیکول مو وجود دارد و همین امر باعث حساسیت، قرمزی و التهاب فولیکول مو (فولیکولیت) می‌شود.
 • به‌سختی‌ می‌توان بخش‌هایی از بدن مثل پشت پاها یا ران را با دستگاه اپی‌لیدی اصلاح کرد. موها باید به حدی بلند باشند که دستگاه بتواند آن‌ها را بگیرد.
 • هنگام استفاده از این دستگاه ممکن است برخی موها زیر پوست برود.

خب اگر تا اینجا تمام مطالب را با دقت خوانده‌اید و تصمیم به خرید دستگاه اپی لیدی گرفته‌اید؛ بد نیست به نکات کلیدی زیر هم توجه کنید.همچنین برندهای معروفی در سطح جهانی به صورت تخصصی اقدام به طراحی و تولید این دستگاه کرده اند مانند اپیلیدی فیلیپس و اپیلیدی براون که از برترین های این زمینه هستند .

قبل از خرید اپی لیدی :

باتری بهتر است یا برقی؟ این نکته خیلی‌ مهمی است که باید هنگام خرید اپی‌لیدی به خاطر داشته باشید. معمولاً این وسایل در دو نوع برقی و باتری‌دار در بازار موجودند. انواعی که با باتری قابل‌شارژ کار می‌کنند برای مسافرت مناسب‌ترند ولی به خاطر داشته باشید قبل از اولین استفاده از این وسیله باید باتری آن را ۸ تا ۱۲ ساعت شارژ کنید و همواره به یاد داشته باشید که قبل از استفاده دستگاه شما شارژ داشته باشد.
تیغه‌ها درست می‌چرخند؟ بعد از برداشتن درپوش اپی‌لیدی، به حرکت تیغه‌ها دقت کنید تا حرکتی درست و در ‌جهت مناسب داشته باشند تا به پوست شما آسیبی وارد نکنند. اگر تیغه‌ها درست نمی‌چرخند، تا تعمیر کامل دستگاه از آن استفاده نکنید.
مرطوب‌کننده، ممنوع! فراموش نکنید قبل از برداشتن موها با اپی‌لیدی باید پوست‌تان را از هر‌گونه آلودگی پاک‌کنید. می‌توانید محصولات مناسب پوست‌تان را به کار ببرید. بهتر است قبل از استفاده از دستگاه موکن، موها با آب‌گرم یا ولرم مرطوب شده باشد. یک شگرد دیگر برای بهتر عمل کردن اپی‌لیدی این است که قبل از استفاده از آن موهایتان را در جهت خلاف جهت رویش مو، لیف بزنید. این باعث می‌شود موها از حالت خوابیده روی پوست خارج شوند و بهتر به‌وسیله دستگاه گرفته و برداشته شوند. درست قبل از استفاده از اپی‌لیدی پوست و موی‌تان را خشک‌کنید و از هیچ‌گونه مرطوب‌کننده، لوسیون یا پودر روی پوست‌تان استفاده نکنید چون موها به هم می‌چسبند و به‌وسیله دستگاه گرفته نمی‌شوند.
کشیدن پوست یادتان نرود: برای اینکه موها بهتر و راحت‌تر کنده شوند، پوست‌تان را بکشید. این کار را می‌توانید با کشیدن پوست‌تان زیر انگشتان‌تان انجام دهید. اپی‌لیدی را با اندکی زاویه قبل از روشن کردن آن روی پوست‌تان بگذارید. به‌آرامی اپی‌لیدی را در شکل‌های دایره‌ای روی پوست‌تان سر دهید و از اعمال فشار خیلی زیاد هم خودداری کنید. در هنگام استفاده از اپی‌لیدی روی نواحی حساس بدن‌تان دقت کنید (مانند داخل بازو و پشت زانو) در این حالت بهتر است عضو را به صورت افقی نگه‌دارید و از اپی‌لیدی استفاده کنید.
از ضد حساسیت استفاده کنید: اگر شما اصرار دارید که بلافاصله پس از استفاده از اپی‌لیدی از کِرِم‌های مرطوب‌کننده استفاده کنید، انواعی را انتخاب کنید که مخصوص پوست‌های حساس هستند و از التهاب و بر‌افروختگی و حساسیت پوست شما پس از استفاده از این وسیله پیشگیری می‌کنند. استفاده از ویتامین E خالص هم خوب است، چراکه باعث التهاب پوست نمی‌شود و از طرفی هم باعث بهبود سایش‌های خفیف پوستی در اثر تماس تیغه‌های دستگاه با پوست می‌شود. اگر التهاب پوست شما بیش از ۲۴ ساعت باقی ماند، با پزشک تماس بگیرید.
اپی‌لیدی را تمیز کنید: این خیلی مهم است که اپی‌لیدی‌تان را بلافاصله پس از مصرف تمیز کنید. یک مسواک بردارید و موهای اضافی درون آن را بیرون کنید. سپس در‌پوش آن را روی تیغه‌ها بگذارید.
بعد از حمام استفاده کنید: بهتر است اپی‌لیدی را درست پس از خارج شدن از حمام استفاده کنید چون آب‌گرم باعث می‌شود موهای شما از ریشه شل شوند، منافذ پوست شما باز شوند و به‌این‌ترتیب موها خیلی راحت‌تر کنده ‌شوند. فراموش نکنید اپی‌لیدی یک دستگاه برقی است، بنابراین آن را در حمام و یا در مجاورت آب استفاده نکنید چون خطر برق‌گرفتگی وجود خواهد داشت.
وقتی موها جوانه بزنند: برای استفاده از اپی‌لیدی لازم نیست شما مدت خیلی زیادی صبر کنید. کافی است موهای زاید اندکی جوانه بزنند. فراموش نکنید موها در این اندازه به بهترین نحو جذب دستگاه اپی‌لیدی می‌شوند. اگر موها خیلی بلند باشند برداشتن آن‌ها با این دستگاه دشوار خواهد بود.
جلوی التهاب پوست را بگیرید: در برخی از انواع دستگاه‌های اپی‌لیدی کرم‌های مخصوص وجود دارد که باید آن را بلافاصله پس از مصرف دستگاه روی موضع‌ بمالید تا از التهاب پوست جلوگیری کنید. توصیه ما این است که اگر اپی‌لیدی شما از انواع معتبر است، می‌توانید با خیال آسوده از این کرم‌های ضدحساسیت (بلافاصله پس از استفاده از اپی‌لیدی) استفاده کنید.
وسیله‌ای کاملاً شخصی است؛ قرض ندهید: گرچه اپی‌لیدی را می‌توان با محلول‌های ضدعفونی‌کننده، پاک کرد و تعداد باکتری‌های سطح آن را کاهش داد ولی این وسیله، وسیله‌ای کاملاً شخصی است چون هنگامی‌که موها از ریشه کنده می‌شوند، ممکن است توأم با اندکی خون‌ریزی باشد و امکان انتقال بیماری‌های ایدز و هپاتیت از طریق استفاده مشترک از این وسیله وجود خواهد داشت. فراموش نکنید این میکروب‌ها فقط از طریق استریل کردن از بین می‌روند و شما نمی‌توانید این دستگاه را استریل کنید.
حساس‌ها مراقب باشند: پوست بعضی‌ افراد فوق‌العاده حساس است و پس از کندن موها از ریشه‌ به‌وسیله این دستگاه دچار حساسیت‌های شدید می‌شود البته مقداری حساسیت پس از استفاده از اپی‌لیدی طبیعی است ولی اگر در روزهای پس از استفاده از این وسیله همواره پوست شما دانه‌دانه‌های قرمزی داشت، باید استفاده از این وسیله را کنار بگذارید و به سراغ روش‌های دیگر حذف موهای زائد بروید.
انواع ارتعاشی را امتحان کنید: گاهی برخی از انواع دستگاه‌های موکن دارای بخش‌هایی هستند که باعث وارد آمدن لرزش‌هایی به پوست و مو می‌شوند و این باعث می‌شود موها مستقیم شده و راحت‌تر‌ به‌وسیله این دستگاه برداشته شوند. اگر شما با کندن موها با استفاده از این دستگاه مشکل دارید، توصیه ما این است که این انواع را امتحان کنید.

اگر نظر متخصصان و فعالان این حوزه را بخواهید، برای کمک به تصمیم­گیری شما ما چند نوع دستگاه اپی­ لیدی مناسب و قابل اطمینان به شما معرفی می کنیم تا تکمیل کننده مطالب فوق باشیم. چرا که خرید یک دستگاه برقی که به طور مستقیم با پوست شما در تماس است و سلامت شما تحت شعاع استفاده از این دستگاه می­باشد، بنابراین ضرورت می یابد که برای خرید اپی­لیدی از یک فروشگاه مطمئن خرید کنید که صادقانه با شما رفتار می کند. در انتها برای شما آرزوی موفقیت، خوشبختی و سلامتی روز افزون داریم.

 

اپیلاتور و پاکسازی صورت ۹۵۷۹ براون BRAUN 579-9

اپیلاتور براون Braun Silk Epil 7561

اپیلاتور ۷۷۰ بابیلیس Babyliss Duoflex 770

اپیلاتورپرنسلی مدل پی ار۵۰۸ای تی Princely PR508AT Epilator

اپیلاتور بابیلیس Epilator Babyliss G496E

لطفا نظرات ،تجربیات و یا نقد های خود را در مورد مقاله سیر تا پیاز اپی لیدی؛ تشخیص و شناخت، انتخاب، خرید، استفاده، نگهداری و .. با ما مطرح کنید و برای استفاده دوستان و آشنایان خود این مطلب را به اشتراک بگذارید .

۹۷۰x90

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

2 نظر

 1. ساینا

  سلام
  ممنون بابت مطالب مفیدتون
  میشه لطفا درباره نحوه تعمیر و باز کردن اپیلیدی براون هم مطلب بگذرارن
  ممنون میشم

  پاسخ
 2. احمد

  سلام ببخشید اگر از قسمت اپلیدی که برای نقاط حساس هستش استفاده کنیم مو های بدن زیاد میشه چون که مو ها رو نمیکنه

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.